Show details in Scotland

 2017 Judges

Dales and Fell – Mr Colin Turner from Lancashire

Highland – Mrs Alison McLeod from Aberfeldy.

Highland, Fell and Dales Scotland Show Results 2017
Class 1 In Hand yearling colt, filly or gelding born in 2016
 
Place Bridle No Rider Horse
1 027 Shonagh Lawson Waverhead Fantasy
  019 Anny Davies Roandale Florrie Phee
  060 Gwen Rae Nicholwalls Graceson
  057 Messers Smith Bracklinn Sally
 

Class 2 In Hand two year old colt, filly or gelding born in 2015)

 
 
Place Bridle No Rider Horse  
1 011 Ian Graham Kebroyd Sardonyx  
2 004 Mrs L Mackay Greenholme Jamie  
3 016 Murray Mcintosh Roandale Forest King  
4 017 Marlyn Mcinnes Kinkryhill Thunder  
  033 Mark Snowden Earnwell Edna  
  058 Messers Smith Drybarrows Authentic  
   

Class 3 In Hand three year old colt, filly or gelding born in 2014

 
   
  Place Bridle No Rider Horse  
  1 034 Mark Snowden Essiecroft Patsy  
  2 028 Shonagh Lawson Waverhead Primrose  
    035 Mark Snowden Essiecroft Thomas  
    005 Mrs L Mackay Fellsides Master Ted  

 

Class 5 In Hand Geldings  4 years and over
Place Bridle No Rider Horse  
1 051 Louise Younger Wellbrow Dodger  
2 036 Mark Snowden Essiecroft Jubilee George  
3 050 Louise Younger Wellbrow Norman  
4 044 Gavin Reilly Townend Sam  
5 022 Connor Drake Leeshill Murphy  
6 052 Lauren Leiper Dene Shooting Star  
  020 Anny Davies Essiecroft Hector  
  018 Marlyn Mcinnes Bybeck Jack  

 

Class 6 In Hand Mares 4 years and over

 

Place Bridle No Rider Horse  
1 059 Messers Smith Bracklinn Rosebud  
2 012 Jill Graham Colliery Maybell  
3 026 Fiona Stevenson Inglegarth Diva  
4 041 Trudi Robson Heltondale Rose X  
5 062 Jacqueline Cheetham Townend Lulu  
  029 Shonagh Lawson Waverhead Black Beauty  
Class 7 In Hand Veteran ponies, 15 years and over In-hand
Place Bridle No Rider Horse
1 044 Gavin Reilly Townend Sam
2 063 Jacqueline Cheetham Greenholme Kirstie

 

Class 8 In Hand Part-Bred any age colt, filly, mare, gelding or stallion
Place Bridle No Rider Horse
1 014 Shonah Wood Young Rebel

 

In Hand Champion = 059, Messers Smith & Bracklinn Rosebud

Reserve In Hand Champion = 12, Jill Graham & Colliery Maybell

 

Class 9 Traditional walk and trot ridden class. Ponies must be 4 years and over.

Place Bridle No Rider Horse
1 051 Louise Younger Wellbrow Dodger
2 013 Jill Graham Keybroyd Royal Sapphire
3 026 Fiona Stevenson Inglegarth Diva
4 030 Morven Lawson Wellbrow Becka
5 040 Jackie Webley Heltondale Rose X
  020 Anny Davies Essiecroft Hector

 

Class 10 Novice Ridden registered Dales and Fell Ponies. Ponies must be 4 years and over.

Place Bridle No Rider Horse
1 022 Connor Drake Leeshill Murphy
  020 Anny Davies Essiecroft Hector
  012 Jill Graham Colliery Maybell
  061 Kirsty Aitrd NICHOLWALLS BLACK JACK

 

Class 11 Open Ridden Dales and Fell Ponies only. Ponies must be 4 years and over.

Place Bridle No Rider Horse
1 022 Connor Drake Leeshill Murphy
2 050 Louise Younger Wellbrow Norman
3 044 Gavin Reilly Townend Sam
4 013 Jill Graham Keybroyd Royal Sapphire
5 026 Fiona Stevenson Inglegarth Diva
6 040 Jackie Webley Heltondale Rose X

 

Class 12 Part bred Dales and Fell Ponies only, non-registered. Ponies must be 4 years and over.

Place Bridle No Rider Horse
1 014 Shonah Wood Young Rebel

Ridden Champion = 22, Connor Drake& Leeshill Murphy

Reserve Ridden Champion = 13, Jill Graham & Keybroyd Royal Sapphire

 

Class 13 In Hand yearling colt, filly or gelding born in 2016

Place Bridle No Rider Horse
1 042 Wendy Taylor Royal Amber of Sunnyneuk
2 064 George Chalmers-gray West Lodge Cnacair Soec
  023 Jillian Christie Gordonstown Hill Captain Christie

 

Class 14 In Hand two year old colt, filly or gelding born in 2015

Place Bridle No Rider Horse
1 008 Miss Sarah Macintosh Louise of Strathmore
  021 Janet Smith Merida Ruadh Of Murrayshall 124/15

 

Class 15 In Hand three year old colt, filly or gelding born in 2014

Place Bridle No Rider Horse
1 045 K Lawson \ W Sinclair Lochlands Arizona Lady
2 037 George Chalmers-gray Daurknin’ Hector of Millhorn
3 049 Layla Macfarlane Ash Tadhg of Achnacarry
  053 Nikki Saunderson Strathmore Solitaire

 

Class 17 In Hand Geldings, 4 years and over

Place Bridle No Rider Horse
1 009 Miss Sarah Macintosh Lochewe Magnus
2 015 Jo Jack Trowan Maverick

 

Class 18 In Hand Mares 4 years and over

Place Bridle No Rider Horse
1 031 K Williams/ H Gow Westray of Alltnacailleach
2 046 K Lawson \ W Sinclair Lochlands Gloriana
3 010 Miss Sarah Macintosh Tiana May of Forglen
4 054 Susan Dyker Marnonwells Meagaidh
5 003 Clare Ann Anderson Glenmuir Mountain Ash
6 001 Sally Murray Murray Lurgan Tay Mhor
  006 Adrienne Taylor Glencallan Gold Dust
  024 Jpg. Cameron Maymorn of Turin Hill
  056 Lindsay Riddoch Midge of Millfield
  055 Mr & Mrs C Forsyth Fourmeck Honey Bee
  007 Mrs Beverley Cole Overhall Lark
  043 Wendy Taylor Freya of sunnyneuk

 

Class 20 In Hand Part-Bred any age colt, filly, mare, gelding or stallion

Place Bridle No Rider Horse
1 002 Sally Murray Poppy of Lurgan

 

In Hand Champion = 8, Miss Sarah Macintosh & Louise of Strathmore

Reserve In Hand Champion = 45, K Lawson \ W Sinclair & Lochlands Arizona Lady

 

 

Class 21 Novice Ridden registered Highland Ponies 4 years and over

 

Place Bridle No Rider Horse
1 001 Sally Murray Lurgan Tay Mhor
2 047 Amy Logan Ewan of Croila
3 054 Susan Dyker Marnonwells Meagaidh
4 007 Mrs Beverley Cole Overhall Lark
5 038 Louise Oliphant Shonagh of  Whitefield
  006 Adrienne Taylor Glencallan Gold Dust
  010 Miss Sarah Macintosh Tiana May of Forglen

 

Class 22 Ridden Small Open, registered Highland Ponies.  Ponies to be between 13.2hh -14hh only

Place Bridle No Rider Horse
1 032 Tara Stockwell Glenbanchor Somerled
2 009 Miss Sarah Macintosh Lochewe Magnus

 

Class 23 Ridden Large Open, registered Highland Ponies.  Ponies between 14hh and 14.2hh only

Place Bridle No Rider Horse
1 015 Jo Jack Trowan Maverick
2 031 K Williams/ H Gow Westray of Alltnacailleach
3 056 Lindsay Riddoch Midge of Millfield
  048 Amy Logan Tower Tobermory
  025 Jpg. Cameron Rosanna of Turin Hill

 

Ridden Champion = 32, Tara Stockwell & Glenbanchor Somerled

 

Reserve Ridden Champion = 1, Sally Murray & Lurgan Tay Mhor

 

 

Supreme Champion = 059, Messers Smith & Bracklinn Rosebud

Reserve Supreme Champion = 32, Tara Stockwell & Glenbanchor Somerled